PLANOVI RAZVOJA – nacionalni – regionalni – evropski

EMS AD ima zakonom propisane obaveze u cilju obezbeđivanja održivog razvoja prenosnog sistema Republike Srbije.

Kroz svoju srednjoročnu i dugoročnu strategiju razvoja u narednom desetogodišnjem, odnosno dvadesetogodišnjem periodu, EMS AD planira obimna ulaganja u obnovu postojećih i izgradnju novih prenosnih kapaciteta. Ovi infrastrukturni objekti će unaprediti pouzdanost napajanja korisnika prenosnog sistema i povećati prekogranične kapacitete za razmenu električne energije, što je od velikog međunarodnog (regionalnog) značaja. Planirani međunarodni projekti u kojima učestvuje EMS AD, sagledani u okviru TYNDP paketa, će, kao što se može videti na narednoj slici, uticati na povećanje prenosnih kapaciteta na čak šest granica Republike Srbije:

U skladu sa Strategijom razvoja energetike Republike Srbije, planovima razvoja proizvodnog i distributivnog sistema i poslovnom strategijom EMS AD, ulaganja u infrastrukturu za prenos električne energije su usmerena na sledeće ciljeve:

  • Povećanje sigurnosti rada prenosnog sistema i pouzdanosti napajanja korisnika prenosnog sistema, što je i zakonska obaveza EMS AD,
  • Povećanje prekograničnih prenosnih kapaciteta Republike Srbije koji imaju regionalni i pan-evropski značaj,
  • Uravnotežen, održiv i blagovremen razvoj prenosnog sistema sa ciljem priključivanja novih konvencionalnih i obnovljivih izvora električne energije i objekata kupaca,
  • Razvoj tržišta električne energije na nacionalnom i regionalnom nivou.

U skladu sa odredbama Zakona o energetici Republike Srbije, EMS AD najmanje jednom na svake dve godine donosi plan razvoja za naredni desetogodišnji period.

Agencija za energetiku Republike Srbije je donošenjem odluke dala saglasnost na desetogodišnji Plan razvoja prenosnog sistema Republike Srbije za period 2023-2032. Shodno odredbama Zakona o energetici i Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije, kao i rezultatima analize adekvatnosti proizvodnje i prenosnog sistema iz Plana razvoja, EMS AD je na svojoj internet stranici objavio i Obaveštenje o nastupanju uslova za odlaganje postupka priključenja elektrana koje koriste varijabilne obnovljive izvore energije.

Pri izradi nacionalnog Plana ravoja prenosnog sistema, poštuju se odredbe definisane kroz sledeća dokumenta:

Zakon o energetici
Zakon o planiranju i izgradnji Republike Srbije
Zakon o korišćenju obnovljivih izvora energije
Pravila o radu prenosnog sistema
Strategija razvoja energetike Republike Srbije do 2025. godine sa projekcijama do 2030. godine
Nacionalni akcioni plan za korišćenje obnovljivih izvora energije (NAPOIE)
Uredba o uslovima isporuke i snabdevanja električnom energijom
Program ostvarivanja Strategije razvoja energetika

Osim nacionalnih ciljeva, EMS AD je u obavezi da svoje aktivnosti na polju planiranja i realizacije infrastrukturnih ulaganja usklađuje i sa međunarodnim obavezama koje je na sebe preuzela Republika Srbija. Tako je ENTSO-E asocijacija, čiji je EMS AD punopravan član, dužna da objavljuje:

  • Pan-evropski desetogodišnji plan razvoja prenosne mreže (TYNDP), svake dve godine;
  • Regionalne investicione planove, svake dve godine (u okviru TYNDP paketa) – RgIP;
  • Procene adekvatnosti resursa evropskog sistema (ERAA) svake godine.

Predstavnici EMS AD aktivno učestvovuju u izradi svih ovih dokumenata. Pan-evropski desetogodišnji Plan razvoja (TYNDP) za različite scenarije udela obnovljivih izvora u ukupnoj proizvodnji električne energije (od konzervativnog do „zelenog“) definiše razvoj prenosne mreže širom Evrope u narednom periodu. Predstavnik EMS AD, u svojstvu predsedavajućeg Regionalne grupe za razvoj regiona kontinentalna jugoistočna Evropa (RG CSE), koordiniše učešće regionalne grupe na izradi Pan-evropskog desetogodišnjeg Plana razvoja, kao i regionalnih dokumenata, poput Regionalnog investicionog plana. Predstavnik EMS AD je takođe i član Odbora za kontrolu kvaliteta (Quality Control Board) za izradu TYNDP paketa.

Arhiva:

Plan razvoja prenosnog sistema 2021-2030.

Plan razvoja prenosnog sistema 2020-2029.

Plan razvoja prenosnog sistema 2019-2028.

Plan razvoja prenosnog sistema 2018-2027.

Plan razvoja prenosnog sistema 2017-2026.(2031.)