Панонски коридор

О ПРОЈЕКТУ

Панонски коридор представља не само велики инфраструктурни пројекат помоћу кога ће се значајно повећати расположиви преносни капацитет на државној граници Србије и Мађарске и омогућити евакуација енергије произведене у обновљивим изворима у регији Бачке, већ и један од важнијих корака ка договараном интензивирању сарадње ових држава у области енергетике. Као такав, пројекат се од самог почетка развија уз активно учешће како ЕМС а.д., тако и мађарског оператора преносног система (МАВИР), и то не само са аспекта идеја о различитим аспектима реализације овог пројекта, већ и са практичне стране. Ово је, на пример, доказано и током 2022. и 2023. године, када су запослени оба оператора заједничким напорима израдили Билатералну студију којом су дефинисани многи детаљи у вези са овим пројектом. Овај коридор је укључен у Пан-европски план развоја преносних система ЕНТСО-Е асоцијације из 2022. године.

ПРОЈЕКАТ У БРОЈЕВИМА

Завршетак се очекује

2030.

године (по тренутним сагледавањима).

Изградиће се око

170

км нових водова у
Републици Србији.

Биће реконструисана

1

трансформаторска станица
400/110 кВ.

Улагања износе око

108

милиона евра (у све
секције пројекта).

СЕКЦИЈЕ ПРОЈЕКТА

1

Прва секција овог пројекта обухвата изградњу новог интерконективног вода 400 кВ између Србије (то јест, ТС Суботица 3) и Мађарске (ТС Шандорфалва), при чему ће дужина вода на српској страни бити нешто мања од 30 км. Ова секција би требало да буде изграђена и пуштена у погон 2028. године.

Друга секција Панонског коридора ће подразумевати пуну реконструкцију ТС 400/110 кВ Суботица 3, што је неопходно како због њене улоге у првој секцији пројекта, тако и због њене старости и потребе за обезбеђивањем њеног поузданог рада. Реконструкција ће бити завршена до 2030. године.

2
3

Трећа секција овог пројекта ће подразумевати изградњу двосистемског 400 кВ далековода између ТС Сомбор 3 и ТС Нови Сад 3, уз опремање једног система проводника, што ће значајно допринети поузданости рада мреже у региону Бачке. Овај вод би требало да буде у погону до 2030. године.

Последња планирана секција овог коридора ће обухватати подизање 400 кВ двосистемског далековода између ТС Београд 50 (сагледане у пројекту Северни коридор) и ТС Сремска Митровица 2, чиме ће се преносна мрежа у тој регији додатно ојачати. Вод би требало да се заврши до 2030. године.

4

МАПА ПРОЈЕКТА

ПОЗИТИВНИ УТИЦАЈИ

У складу са утврђеним потребама, овај пројекат ће допринети повећању доступног преносног капацитета на граници Србије и Мађарске.

Пројекат ће потпомоћи интеграцију тржишта електричне енергије и смањење разлика у маргиналним ценама у Југоисточној Европи.

Пројекат ће омогућити прикључење великих обновљивих извора у региону Бачке и пласман произведене енергије према остатку Србије.

Пројекат ће допринети повећању доступних преносних капацитета на границама Србије са Црном Гором и са Босном и Херцеговином.

Пројекат ће потпомоћи интеграцију тржишта електричне енергије и смањење разлика у маргиналним ценама у Југоисточној Европи.

Пројекат ће омогућити прикључење нове РХЕ Бистрица, једног од најважнијих капацитета за балансирање система у наредном периоду.

Преко омогућавања прикључења великих обновљивих извора, овај пројекат ће утицати и на смањење емисија штетних гасова.

Пројекат ће за последицу имати мање оптерећење 110 кВ преносне мреже у региону Бачке, што ће довести до смањења губитака у систему.

Пројекат је усклађен и са међудржавним договором о тесној сарадњи Србије и Мађарске у области енергетике.

Кроз прикључење РХЕ Бистрица и повећање преносних капацитета, пројекат ће утицати и на смањење емисија штетних гасова.

Пројекат подразумева замену старе 220 кВ мреже новим 400 кВ далеководима, што ће умањити и губитке у преносу енергије.

Коначно, пројекат ће представљати један од кључних ресурса за повећање сигурности напајања потрошње у Западној Србији.

ВЕСТИ О ПРОЈЕКТУ

  • Чланак са интернет портала еКапија:
https://www.ekapija.com/news/3995443/potpisan-ugovor-o-donaciji-za-cetvrtu-sekciju-transbalkanskog-koridora-za-prenos-struje

  • Чланак са интернет странице Вечерњих новости:
https://www.novosti.rs/ekonomija/vesti/1221876/srbija-madjarska-grade-interkonektor-panonski-koridor-vise-kilovata

КОРИСНИ ЛИНКОВИ

  • Линк за картицу пројекта у ТYНДП 2022 пакету:

https://tyndp2022-project-platform.azurewebsites.net/projectsheets/transmission/1074