Predstavnici Akcionarskog društva Elektromreža Srbije, Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode i Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije sastali su se 11. decembra u Specijalnom rezervatu prirode „Zasavica“ kako bi predstavili rezultate dugogodišnjih napora u zaštiti i praćenju populacije stepskog sokola (Falco cherrug), u okviru zajedničkog Sporazuma o saradnji.
Očuvanje populacije stepskog sokola u Srbiji u potpunosti zavisi od ljudskih aktivnosti budući da se gotovo svi parovi gnezde na stubovima visokonaponskih dalekovoda koji su u nadležnosti Elektromreže Srbije. U cilju zaštite stepskog sokola, u Srbiji kritično ugrožene i strogo zaštićene vrste, već 15 godina se ulažu napori da se unaprede mogućnosti korišćenja dalekovoda za reprodukciju, odmor, osmatranje plena i lov.
„Realizacijom brojnih aktivnosti vezanih za obezbeđivanje povoljnih podloga za gnežđenje i osmatranje praćenjem reproduktivnog ciklusa sokolova, kao i usklađivanjem sa EMS-ovim planiranim aktivnostima na održavanju dalekovoda, značajno su unapređeni uslovi za oporavak njihove populacije, a da pri tome ne ometaju stabilno i pouzdano napajanje električnom energijom. Sokolovi su sada zaštićeniji od nepovoljnih vremenskih uslova, te imaju prosečno više mladunaca nego ranije, a znatno lakše hvataju i plen“, kaže dr Slobodan Puzović, ornitolog iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode.
Stepski soko naseljava otvorene stepe, prostrane doline i poljoprivredne predele istočne Evrope, centralne Azije do istočne Mongolije i Kine, te delove Male Azije, Kavkaza i Bliskog istoka. Gnezda ne gradi, već ih preotima od drugih ptica poput gavrana, mišara, jastrebova i orlova i u njima odgaja potomstvo.
„Stepski soko je jedna od najznačajnijih vrsta ptica koja naseljava Srbiju. Naša nacionalna populacija ima značajan udeo od gotovo 10% evropske populacije, pa zbog toga imamo veliku odgovornost da ih očuvamo. Na to nas obavezuje i niz međunarodnih ugovora koje je Republika Srbija potpisala“, izjavio je Milan Ružić, izvršni direktor Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Partnerstvo između kompanije Elektromreža Srbije, Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode i Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije najbolji je pokazatelj kako veliki privredni sistemi, stručne institucije i organizacije civilnog društva u sinergiji mogu da ostvare izuzetne rezultate u zaštiti prirode i ugroženih vrsta. Zahvaljujući, pre svega, postavljanju bezbednih podloga za gnežđenje na dalekovodima, populacija stepskog sokola lagano se oporavlja i vraća na nekadašnja staništa.
„Ponosni smo što smo u prilici da pomognemo očuvanju i oporavku stepskog sokola, divne vrste kojoj je pretilo izumiranje u našoj zemlji. Odgovorni smo kada obavljamo svoj posao, ali smo odgovorni i prema svom okruženju i okolini u kojoj obavljamo svoje delatnosti. Nastavićemo da budemo pouzdan partner u ovoj akciji i dobar „stanodavac“ stepskim sokolivima, kojima u budućnosti želimo što više mladunaca“, kaže Maja Adamović, rukovodilac Regionalnog centra održavanja Novi Sad u Elektromreži Srbije.