Panonski koridor

O PROJEKTU

Panonski koridor predstavlja ne samo veliki infrastrukturni projekat pomoću koga će se značajno povećati raspoloživi prenosni kapacitet na državnoj granici Srbije i Mađarske i omogućiti evakuacija energije proizvedene u obnovljivim izvorima u regiji Bačke, već i jedan od važnijih koraka ka dogovaranom intenziviranju saradnje ovih država u oblasti energetike. Kao takav, projekat se od samog početka razvija uz aktivno učešće kako EMS a.d., tako i mađarskog operatora prenosnog sistema (MAVIR), i to ne samo sa aspekta ideja o različitim aspektima realizacije ovog projekta, već i sa praktične strane. Ovo je, na primer, dokazano i tokom 2022. i 2023. godine, kada su zaposleni oba operatora zajedničkim naporima izradili Bilateralnu studiju kojom su definisani mnogi detalji u vezi sa ovim projektom. Ovaj koridor je uključen u Pan-evropski plan razvoja prenosnih sistema ENTSO-E asocijacije iz 2022. godine.

PROJEKAT U BROJEVIMA

Završetak se očekuje

2030.

godine (po trenutnim sagledavanjima).

Izgradiće se oko

170

km novih vodova u
Republici Srbiji.

Biće rekonstruisana

1

transformatorska stanica
400/110 kV.

Ulaganja iznose oko

108

miliona evra (u sve
sekcije projekta).

SEKCIJE PROJEKTA

1

Prva sekcija ovog projekta obuhvata izgradnju novog interkonektivnog voda 400 kV između Srbije (to jest, TS Subotica 3) i Mađarske (TS Šandorfalva), pri čemu će dužina voda na srpskoj strani biti nešto manja od 30 km. Ova sekcija bi trebalo da bude izgrađena i puštena u pogon 2028. godine.

Druga sekcija Panonskog koridora će podrazumevati punu rekonstrukciju TS 400/110 kV Subotica 3, što je neophodno kako zbog njene uloge u prvoj sekciji projekta, tako i zbog njene starosti i potrebe za obezbeđivanjem njenog pouzdanog rada. Rekonstrukcija će biti završena do 2030. godine.

2
3

Treća sekcija ovog projekta će podrazumevati izgradnju dvosistemskog 400 kV dalekovoda između TS Sombor 3 i TS Novi Sad 3, uz opremanje jednog sistema provodnika, što će značajno doprineti pouzdanosti rada mreže u regionu Bačke. Ovaj vod bi trebalo da bude u pogonu do 2030. godine.

Poslednja planirana sekcija ovog koridora će obuhvatati podizanje 400 kV dvosistemskog dalekovoda između TS Beograd 50 (sagledane u projektu Severni koridor) i TS Sremska Mitrovica 2, čime će se prenosna mreža u toj regiji dodatno ojačati. Vod bi trebalo da se završi do 2030. godine.

4

MAPA PROJEKTA

POZITIVNI UTICAJI

U skladu sa utvrđenim potrebama, ovaj projekat će doprineti povećanju dostupnog prenosnog kapaciteta na granici Srbije i Mađarske.

Projekat će potpomoći integraciju tržišta električne energije i smanjenje razlika u marginalnim cenama u Jugoistočnoj Evropi.

Projekat će omogućiti priključenje velikih obnovljivih izvora u regionu Bačke i plasman proizvedene energije prema ostatku Srbije.

Projekat će doprineti povećanju dostupnih prenosnih kapaciteta na granicama Srbije sa Crnom Gorom i sa Bosnom i Hercegovinom.

Projekat će potpomoći integraciju tržišta električne energije i smanjenje razlika u marginalnim cenama u Jugoistočnoj Evropi.

Projekat će omogućiti priključenje nove RHE Bistrica, jednog od najvažnijih kapaciteta za balansiranje sistema u narednom periodu.

Preko omogućavanja priključenja velikih obnovljivih izvora, ovaj projekat će uticati i na smanjenje emisija štetnih gasova.

Projekat će za posledicu imati manje opterećenje 110 kV prenosne mreže u regionu Bačke, što će dovesti do smanjenja gubitaka u sistemu.

Projekat je usklađen i sa međudržavnim dogovorom o tesnoj saradnji Srbije i Mađarske u oblasti energetike.

Kroz priključenje RHE Bistrica i povećanje prenosnih kapaciteta, projekat će uticati i na smanjenje emisija štetnih gasova.

Projekat podrazumeva zamenu stare 220 kV mreže novim 400 kV dalekovodima, što će umanjiti i gubitke u prenosu energije.

Konačno, projekat će predstavljati jedan od ključnih resursa za povećanje sigurnosti napajanja potrošnje u Zapadnoj Srbiji.

KORISNI LINKOVI