Nacionalni prenosni sistemi se povezuju dalekovodima visokog napona kako bi se ostvario sigurniji, pouzdaniji i stabilniji rad, odnosno stvorila mogućnost za međusobnu razmenu električne energije. Iz tih razloga se 70-ih godina i elektroenergetski sistem tadašnje SFRJ povezao sa zapadnoevropskom interkonekcijom.
Sa deregulacijom energetskog sektora, koja je otpočela u poslednjoj dekadi prošlog veka, do izražaja je došla sve veća važnost koordinacije aktivnosti operatora prenosnog sistema, pre svega usled intenzivne prekogranične trgovine električnom energijom. Time se javila i potreba da se uspostave jedinstveni standardi i kriterijumi za rad sistema u svim delovima Evrope, što je na osnovu evropske regulative dovelo do prestanka rada udruženja operatora prenosnih sistema po sinhronim oblastima (UCTE, NORDEL, ATSOI, BALTSO i UKTSOA), kao i ETSO (European Transmission System Operators) asocijacije i prenošenje njihovih poslova i nadležnosti na ENTSO-E (European Network of Transmission System Operators for Electricity, sajt: www.entsoe.eu) asocijaciju, čiji je EMS AD punopravni član.

Rad ENTSO-E asocijacije organizovan je u okviru sledećih komiteta:

Komitet za rad sistema;
Komitet za razvoj sistema;
Komitet za tržište;
Komitet za istraživanje i razvoj;
Digitalni komitet.

Podršku u radu svim komitetima daje grupa za pravno-regulatorna pitanja.

Komiteti se sastoje od funkcionalnih radnih grupa (posvećenih određenoj stručnoj problematici), regionalnih grupa (koje imaju svoje podgrupe), ad-hok timova i projekatnih grupa.