Београд, 22.11.2024. године – Овим путем обавештавамо јавност да су наводи који су објављени у појединим медијима, а по којима је енергетски систем Републике Србије угрожен, као и да су угрожени животи запослених у ЕМС АД, који ће – како се наводи у изјави политичког активисте Бојана Ивановића у листу Радар „бити кремирани“ апсолутно нетачни, неосновани и очигледно пласирани са циљем узнемиравања јавности након тешке трагедија која се десила у Новом Саду.
Електромрежа Србије АД ће овим поводом покренути одговарајуће поступке пред надлежним органима, али као оператор преносног система Србије у обавези само да ширу јавност обавестимо да преносни систем добро функционише и није угрожен ни систем као ни животи људи.
ЕМС је, иначе, већину ових навода већ раније демантовао, пошто није први пут да се од стране једне политичке групације и њихових појединаца пласирају овакве дезинформације и детаљни подаци о томе налазе се на нашем сајту.
Овде желимо да истакнемо да Бојан Ивановић, члан ресорног одбора за енергетику политичке партије Србија центар, говори о појавама које постоје широм света, али је његово тумачење њихових узрока и последица крајње злонамерно или је можда резлутат фрустрације због чињенице да је баш господин Ивановић, у поменутом медију представљен као експерт, бивши запослени Електромреже Србије из које је отишао још 2010. године након што је претходно, због професионалних пропуста, смењен са функције коју је обављао и то би јавност у формирању мишљења о овом случају требало да зна. Малициозни карактер ових изјава произилази и из чињенице да о изразито стручним стварима прича особа која више од деценије не ради у ЕМС АД, што недвосмислено указује на намеру да се изазове паника међу запосленима и у широј јавности.
Као што смо раније појаснили, повишени напони нису изолован феномен у Србији, већ све чешћа појава у електроенергетским системима широм света, проузрокована транзицијом ка новим енергетским решењима, пре свега обновљивим изворима електричне енергије, а нарочито оним инсталираним на дистрибутивном нивоу услед чега се оптерећеност преносне мреже додатно смањује. Процесом декарбонизације се додатно прича усложњава имајући у виду да овај процес предвиђа излазак из оперативног рада великог броја термоелектрана које су значајни пружаоци услуга регулације напона. Електроенергетски систем Србије је повезан са системима суседних земаља унутар европске интерконекције оператора преносних система (ЕНТСО-Е). Интерконектовани рад оператора преносних система доноси бенефит повећане сигурности напајања, али и негативне ефекте као што је повећање напона у пограничним постројењима, што је случај и са ТС Врање 4, ТС Сремска Митровица 2 и ТС Пожега. ЕМС је на осам граница, интерконективним везама, на напонским нивоима 400, 220 и 110 кВ, повезан са суседним преносним системима. Електромрежа Србије у овим постројењима има значајан нежељен прилив реактивне снаге по интерконективним далеководима који директно доводи до повећања напона у ЕЕС Србије.
Примера ради, просечни прилив реактивне енергије из суседних земаља у ЕЕС Србије је у 2023. години износио око 300МВАрх тако да се не може говорити о локалном проблему.
У електроенергетским системима суседних земаља се бележе напони и од преко 450 кВ што изазива ланчани ефекат повећања напонских профила у региону, па и у Србији. ЕМС са суседним операторима преносног система спроводи оперативне мере како би се утицај високих напона у региону на минималан начин рефлектовао на преносни систем Србије.
ЕМС активно и континуирано приступа решавању проблематике високих напона, како интерно, тако и екстерно са суседним операторима преносних система. Након спроведене регионалне студије из 2020, која је имала задатак да сагледа напонске прилике на подручју Балкана, приступило се планирању и имплементацији конкретних решења. Најважнији корак је уградња варијабилних пригушница у постројења преносног система, које омогућавају контролу напона у мрежи, и реч је о ефикасном решењу које даје добре резултате, а што је потврђено кроз праксу многих земаља (Хрватска, Немачка, Норвешка, Велика Британија, Чешка, Италија..). Свакако ово решење није јефтино, нити је надохват руке, већ се због поремећених ланаца испоруке чека на имплементацију годинама.
Такође, ЕМС активно учествује у раду пројектног тима, формираног од стране европског удружења оператора преносног система (ЕНТСО-Е) „Волтаге Манагемент Пројецт“ који треба да сагледа проблематику високих напона на нивоу читаве Европе и да пружи смернице.
Тврдње да високи напони озбиљно оштећују систем и убрзавају кварове на опреми су преувеличане. Електроенерегетски системи, укључујући и преносну мрежу Републике Србије којом управља ЕМС, предвиђају заштитне механизме како би се рад читавог система одржао стабилним и унутар дозвољених техничких параметара без угрожавања целокупног система. Иако повећани напони могу негативно утицати на дуговечност опреме без адекватних мера, ЕМС кроз континуирану модернизацију инфраструктуре успешно одржава стабилност електроенергетског система. Електромрежа Србије сетом управљачких мера успева да одржи напоне у тачкама прикључења КПС (корисника преносног система) на напонским нивоима 400, 220 и 110 кВ у дефинисаним границама у складу са Правилима о раду преносног система. На овај начин се обезбеђује сигурно и поуздано напајање крајњих потрошача и рад индустријских постројења, који су у највећој мери прикључени на 110 кВ напонском нивоу.
Нећемо се бавити тиме каква су остала предузећа, али се за ЕМС може рећи да је у стручним круговима компанија „на добром гласу“. О томе могу посведочити и наши партнери из иностранства – пре пар недеља је наша компаније прошла екстерну проверу од стране ЕНТСО-Е и добили смо највише оцене, а ЕМС је као оператор преносног система више пута на делу показао стручност и спремност на најтеже изазове. Тако је рецимо током раздвајања синхроне области континенталне Европе 08.01.2021. оперативно особље Електромреже Србије одиграло кључну улогу у спајању раздвојене мреже континенталне Европе. Између осталог, ЕМС је вршио функцију фреквентног лидера за регион југоисточне Европе и у сарадњи са суседним операторима извршена је ресинхронизација подељених области у изузетно кратком року о чему постоји и званичан извештај ЕНТСО-Е. Познато је и да је у недавном блекауту који се десио у региону наш систем остао нетакнут и да грађани ниједног момента нису осетили било какве последице прекида. Многи инжењери ЕМС-а су у радним групама ЕНТСО-Е где, поред тога што имају значајне улоге као што су председавајући група, размењују искуства из најбоље инжењерске праксе у читавој Европи.
Требало би поменути и наше екипе које су и у најтежим временским условима, по најнеприступачнијим теренима, увек спремне да у најкраћем року отклоне хаварије и обезбеде грађанима стабилно снабдевање електричном енергијом. Ово подвлачимо јер је увек лакше из неке топле собе, заштићен политичком странком као што је то господин Ивановић, користити дати медијски простор и без основа критиковати људе који раде озбиљне и сложене послове у интересу свих грађана Републике Србије.
То подвлачимо зато што су управо ови људи ЕМС. Такви људи – вредни инжењери, монтери, грађевинци и сви остали који доприносе да систем ради и да се развија. Људи које није коректно, зарад политичких амбиција, стављати у контекст некакве „електроенергетске надстрешнице“, а нарочито није лепо предвиђати им „кремацију“ на радном месту.
И зато, у име свих запослених у ЕМС АД, апелујемо на појединце, а посебно на медије који преносе овакве једностране изјаве, да се уздрже од ширења панике и страха код људи.
Електромрежа Србије АД